Hög renhet stämpling applicering av 1050 aluminiumplåt

Modell: 1050 Aluminiumplåt
Användande: Matförpackning; Elektronisk värmeledning; Arkitektonisk dekoration; Allmän industri
Anpassning: Anpassningsbar storlek/ytbehandling; Flexibel minsta beställningskvantitet
Certifiering: ISO 9001/22000; FDA; NÅ; RoHS; SGS (Internationella inspektionsbyrån)
Kärnegenskaper: Hög renhet; Bra duktilitet; Utmärkt värme/ledning/elektrisk prestanda; Lättvikt
Förpackningsmetod: Icke rökgaserade exportförpackningar

Hög renhet stämpling applicering av 1050 aluminiumplåt

1050 aluminiumplåt tillhör 1000 serie av hög renhet industriella rena aluminiumprodukter, med en aluminiumhalt som är större än 99.5. Dess centrala fördelar inkluderar utmärkt termisk och elektrisk ledningsförmåga, ultrahög duktilitet, och överlägsen ytfinish. Den innehåller inga legerande stärkande element, och dess mekaniska egenskaper kontrolleras enbart genom kallbearbetnings- och glödgningsprocesser. Med mogen produktionsteknik och kontrollerbara kostnader, den bearbetas lätt via bockning, stämpling, och anodisering, vilket gör den lämplig för olika industriella exportscenarier.

Eco Alum Co., Ltd. har specialiserat sig på R&D, produktion, och global export av 1050 aluminiumplåt för 12 år. Våra produkter följer strikt internationella standarder som ASTM, I, och GB, och exporteras till över 50 länder och regioner över hela Europa, Amerika, Sydostasien, och Mellanöstern. Vi matchar exakt krav inom områden som livsmedelsförpackningar, elektronisk värmeledningsförmåga, och arkitektonisk utsmyckning. Detaljerad information om kärnprodukter finns nedan:

1050 aluminiumplåt
1050 aluminiumplåt

jag. 1050 Exportspecifikationsdatatabell för aluminiumplåt

Denna specifikationstabell täcker vanliga globala exportscenarier, stöder både CC (Kontinuerlig gjutning) och DC (Direct Chill) rullande processanpassningar. Den är anpassad för automatisk skärning, stämpling, och långväga gränsöverskridande transporter. Varje batch levereras med ett analyscertifikat (COA) och testrapporter från tredje part för att säkerställa regional efterlevnad.

Punkt Parameterintervall Vanliga specifikationer Toleransstandard Utförandestandard Anmärkningar
Tjocklek 0.2mm-20 mm (CC: 0.2-4.5mm; Likström: 4.5-20mm) 0.5mm, 1.0mm, 1.5mm, 2.0mm, 3.0mm, 5.0mm, 8.0mm, 10mm 0.2-3mm: $\kl 0.02$mm (Precision: $\kl 0.01$mm); 3-10mm: $\kl 0.05$mm; 10-20mm: $\kl 0.1$mm ASTM B209, I 485, Gb/t 3880.1 CC har bättre duktilitet för djup stämpling; DC har högre hållfasthet för konstruktionsdelar.
Bredd 1000mm-2000 mm (Anpassningsbar 300mm-900mm) 1220mm, 1500mm, 1800mm, 2000mm $\kl 1$mm (Kapning med fast längd: $\kl 0.5$mm) ASTM B209, I 485 Kompatibel med utländsk standardutrustning; smala bredder för små tillbehör.
Längd 2000mm-6000 mm (Fast längd skärning eller spolar) 2440mm, 3000mm, 4000mm, 6000mm $\kl 2$mm (Kapning med fast längd: $\kl 1$mm) ASTM B209, I 485 Spolar passar kontinuerliga stämplingslinjer; fasta längder minskar skrotförlusten.
Humör O, H12, H14, H16, H18, H24 O (Stämpling), H14 (Grund stämpling/Dekor), H18 (Strukturell), H24 (Allmän industri) – I 485, ASTM B109 O-temperat tillåter $90^\circ$ böjas utan att spricka; H24 balanserar styrka och bearbetbarhet.
Ytbehandling Mill Finish, Ljus, Livsmedelsklassad oljefri/oljad, Blå film, Passivering, Anodiserande Förbehandling Filma (Anti-repor), Livsmedelsklassad oljefri (Förpackning), Passivering (Anti-rost), Anodiserande Förbehandling – FDA 21 CFR 175.300, I 16610 Film förhindrar transportrepor; anodisering säkerställer enhetlig färg för dekoration.
Flathet $\de 0.5$mm/m (Precision: $\de 0.2$mm/m) Regelbunden: $\de 0.5$mm/m; Elektronisk kvalitet: $\de 0.2$mm/m – ASTM B499 Säkerställer stämplingskonsistens och undviker vridning för högprecisionsbearbetning.
Förpackning Exportera rökningsfria träpallar, enarksfilm, fuktsäker omslag, hörnskydd, vertikal fixering 20GP: 25 ton; 40HQ: 50 ton; Max pallvikt $\de 4500$lbs – ISTA 3A Standard Vertikal placering förhindrar böjning; flerskiktsskydd för sjö- och järnvägsfrakt.
Mätning av 1050 aluminiumplåt
Mätning av 1050 aluminiumplåt

II. 1050 Klassificering av aluminiumplåt & Parametrar

Vi kategoriserar 1050 aluminiumplåtar i fyra typer baserat på användning, precision, och bearbetningsbehov för att optimera parametrar för utländska industrier:

  • 1050 Livsmedelsgodkänd aluminiumplåt

    • Parametrar: Tjocklek 0,2-3,0mm; Förlängning $\ge 35\%$ (O); Tungmetallupplösning $\de 0.05$mg/dm²; Grovhet Ra $\le 0.8\mu$m.

    • Yta: Livsmedelsklassad oljefri/mineralolja; ingen oxidationsfärgskillnad; FDA-kompatibel.

    • Humör: O, H14.

    • Typisk användning: Kokkärlspaneler, förpackningsburkar, foder för matbehållare, hushållsbakplåtar.

  • 1050 Elektronisk värmeledande aluminiumplåt

    • Parametrar: Tjocklek 0,5-5,0mm; Termisk konduktivitet $\ge 235$W/(m · k); Pinhole count $\de 1$/m²; Flathet $\de 0.2$mm/m.

    • Yta: Högprecisionsavfettning, passivering; Ra $\le 0.5\mu$m för termisk silikonbindning.

    • Humör: O, H16.

    • Typisk användning: Kylflänsar, LED lampfot, ledande precisionsinstrument, EMI-sköldar.

  • 1050 Dekorativ aluminiumplåt

    • Parametrar: Tjocklek 1,0-5,0 mm; Färgskillnad $\Delta E \le 2.0$; Flathet $\de 0.4$mm/m; Inga sprickor vid böjning.

    • Yta: Blå film, anodiserande förbehandling, primerbeläggning; oxidfilmtjocklek $\ge 10\mu$m.

    • Humör: H14, H24.

    • Typisk användning: Arkitektoniska paneler, möbelklädsel, taklister, utställningspaneler, namnskyltbaser.

  • 1050 Allmän industriell aluminiumplåt

    • Parametrar: Tjocklek 3,0-20mm; Dragstyrka $\ge 105$MPa (H24); Hårdhet HB $\ge 25$; Stöder anpassad skärning.

    • Yta: Bruksfinish, passivering; valfri kantfasning; förstärkt rostskydd.

    • Humör: H24, H26.

    • Typisk användning: Värmeväxlardelar, industriella packningar, svetsdelar, utrustningsskal, kontrollpaneler.

Här är Del 2, som täcker kärnprestanda och tillämpningsområden.


III. 1050 Aluminiumplåt Core Performance

1050 aluminiumplåt är baserad på högrent aluminium med strikt kontrollerade föroreningar. Genom exakt glödgning, det uppnår den optimala balansen av duktilitet, värmeledningsförmåga, och bearbetbarhet.

Fastighetskategori
Prestandaindikator
Specifikt värde
Teststandard
Performance Advantage Beskrivning
Kemiska egenskaper
Kemisk sammansättning (Massfraktion)
Al: ≥99,50 %; Si≤0,25 %; Fe≤0,40 %; Cu≤0,05 %; Mn≤0,05 %; Mg≤0,05 %; Zn≤0,05 %; Andra enskilda föroreningar ≤0,03 %, totala föroreningar ≤0,50 %
ASTM B209, Gb/t 3880.2
Högrent aluminium säkerställer utmärkt termisk och elektrisk ledningsförmåga; låg föroreningshalt undviker stämplingssprickor och oxidativ missfärgning, lämplig för precisionsbearbetning
Korrosionsbeständighet (Saltspraytest)
≥72 timmar utan tydlig korrosion (≥120 timmar efter passivering)
ASTM B117
Bildar naturligt en oxidfilm, resistent mot korrosion i torra miljöer; lämplig för lätt fuktiga miljöer efter passivering, inte för mycket korrosiva utomhusmiljöer
Livsmedelssäkerhet
Pb<0.02mg/kg, Cd<0.01mg/kg, ingen tungmetallmigrering, luktfri
FDA 21 CFR 175.300, EC 1935/2004
Kan komma i direkt kontakt med varm och kall mat, överensstämmer med globala krav på livsmedelsförpackningar, inga skadliga tillsatsrester
Temperaturbeständighet Stabilitet
Långtidsdriftstemperatur: -20℃~100℃, korttidstolerans ≤150℃, lätt att mjuka vid höga temperaturer
ASTM E794
Lämplig för arbetsförhållanden med medeltemperatur, undvika långsiktiga bakningsscenarier, idealisk för industrimiljöer inomhus och med normala temperaturer
Fysikaliska egenskaper
Densitet
2.70g/cm³
ASTM D792
Lättare än stål, minskar slutproduktens vikt, förbättrar transport- och monteringseffektiviteten, lämplig för lätta behov
Termisk konduktivitet
237W/(m · k) (Rumstemperatur, O Temper)
ASTM D5470
Värmeledningsförmågan överstiger vida 3003 och 5052 legeringar, föredraget substrat för scenarier för elektronisk värmeledning och kokkärl
Elektrisk konduktivitet
≥55 % IACS (O Temper), ≥53 % IACS (H18 Temper)
ASTM B193
Utmärkt elektrisk ledningsförmåga, lämplig för elektromagnetisk skärmning och precisionsinstrumentledningsscenarier, inga magnetiska störningar
Ytjämnhet
Bruksfinish: Ra≤1,0μm, Ljus finish: Ra≤0,8μm, Precisionsgrad: Ra≤0,5μm
ASTM B499
Slät och plan yta, lätt för efterföljande bearbetning såsom laminering, Anodiserande, och sprutning, förbättrar produktens textur
Mekaniska egenskaper
Draghållfasthet
O Temper: 75-110MPa
ASTM E8
Lägre hållfasthet än legerade aluminiumplåtar, men vida överlägsen duktilitet; olika temperament anpassar sig till olika bearbetningsbehov, O temperament har den bästa formbarheten
H14 temperament: 105-145MPa
H18 Temper: ≥135 MPa
H24 Temper: 105-145MPa
Förlängning (A50 mm)
O Temper: ≥35 %
ASTM E8
Utmärkt duktilitet, klarar av djupstämpling och 90° bockning utan att spricka, bättre formbarhet än de flesta legerade aluminiumplåtar
H18 Temper: ≥1%
ASTM E8
Högsta styrka, avsevärt minskad duktilitet, lämplig för konstruktionsstöd utan att ställa krav

1050 legerad aluminiumplåt
1050 legerad aluminiumplåt

Iv. 1050 Användningsfält för aluminiumplåt

1. Matförpackning & Köksredskap

  • Underlag för köksredskap: O-tempererade ark (0.5–3,0 mm) används för hushållsgrytor, bakplåtar, och grytfoder. Hög termisk enhetlighet säkerställer tillagningsprestanda. Ytan är oljefri av livsmedelskvalitet, överensstämmer med FDA och EC 1935/2004 standarder.

  • Matförpackning: Tunna lakan (0.2–1,5 mm) används för burkbottnar och behållarskal. Utmärkt duktilitet möjliggör komplexa former utan tungmetallmigrering.

2. Elektrisk & Elektronik

  • Termisk hantering: 0.5–5,0 mm ark används för LED-baser och kylflänsar. Den höga värmeledningsförmågan ($237$ W/m·K) leder snabbt bort värmen. Passiveringsbehandling förhindrar oxidation i elektroniska miljöer.

  • Konduktiva delar: Precisionsark som används för EMI-skärmning och instrumentledande plattor. Låg ytjämnhet (Ra $\le 0.5\mu$m) säkerställer $99.5\%$ kontaktpassning med termiska kuddar.

3. Arkitektonisk dekoration

  • Invändiga paneler: 1.0–5,0 mm ark för möbelbeklädnad, taklister, och väggpaneler. Anodisering ger enhetliga färger (silver, champagne, etc.).

  • Skyltning & Displayer: Används för high-end namnskyltar och utställningsramar. Skyddsfilm förhindrar repor under installationen, bibehåller en förstklassig konsistens.

4. Allmänna industriella tillämpningar

  • Industriella komponenter: 3.0–20,0 mm ark (H24 Temper) för värmeväxlardelar, packningar, och svetsade komponenter. Ger måttlig styrka och kostnadseffektivitet.

  • Utrustningsskal: Stämplas enkelt in i maskinkåpor och kontrollpanelbaser. Ytor är lämpliga för pulverlackering eller silkscreentryck för att förbättra produktidentifieringen.

Jag förstår. Jag kommer att översätta de återstående avsnitten—Företagsprofil, Frakt, Jämförelse, och fallstudier– se till att tabellerna och tekniska detaljer bevaras noggrant enligt den ursprungliga kinesiska texten.


V. Eco Alum Co., Ltd. Företagsprofil

Eco Alum Co., Ltd. är ett högteknologiskt företag med fokus på R&D, produktion, och global export av rena aluminiumplåtar. Med 12 års erfarenhet inom 1050 sektor, vi serverar livsmedelsförpackningsanläggningar, elektroniska tillverkare, och byggföretag överallt 50+ länder.

Grundläggande konkurrensfördelar:

  • Råvaror & Utrustning: Vi använder göt av primäraluminium av hög renhet ($Al ge 99.7\%$), strikt undvika återvunnet aluminium. Våra anläggningar inkluderar importerade precisionsrullningslinjer, automatiska glödgningsugnar (kontrollera $\pm 5^\circ$C), och 10 anodisering av förbehandlingslinjer. Årlig kapacitet för 1050 lakan är 40,000 ton.

  • Kvalitetscertifiering: ISO 9001, ISO 22000, FDA, NÅ, RoHS, och SGS-certifierad. Vårt labb har spektrometrar (noggrannhet $0.01\%$), dragprovare, och saltspraykammare. Vi upprätthåller en defektfrekvens nedan $0.02\%$ och tillhandahålla ett COA för varje batch.

  • R&D & Anpassning: Vårt tekniska team på 15 personer kan anpassa mått, precision, och humör. Vi har patent för “Precisionsskärning” och “Anodiserande enhetlighetskontroll,” lösa smärtpunkter vid djupdragning och ytbehandling.

  • Grön produktion: Vi återvinner över $98\%$ av aluminiumskrot och utnyttja lågkolsmältning. Våra produkter är i linje med globala miljötrender och hjälper kunder att klara hållbarhetsrevisioner.

  • Exporttjänster: Flerspråkigt stöd (engelska, spanska, arabiska) täcker hela processen från provleverans till tulldokumentation (CI, PL, CO, etc.). Vår kundbeställningsfrekvens överstiger $90\%$.


De 1050 aluminiumplåt som för närvarande tillverkas
De 1050 aluminiumplåt som för närvarande tillverkas

VI. Transport & Logistikfördelar

För att skydda den mjuka konsistensen av 1050 aluminium, vi erbjuder specialiserad exportförpackning och logistik:

  • Anpassat skydd: “Gasfri träpall + enkelarksfilm + fuktsäker omslag + hörnskydd + vertikal fixering.” Tunna lakan ($<1.0$mm) få styva stödbrädor. Detta minskar skadefrekvensen till under $0.1\%$.

  • Logistikkanaler: Långsiktiga partnerskap med MAERSK, COSCO, DHL, och FedEx. Vi stödjer Sea (20GP/40HQ), Luft (72-timmes leverans), och China-Europe Railway Express.

  • Hamneffektivitet: Beläget nära Tianjin, Qingdao, och Ningbo-portar för snabb laddning. Vi tillhandahåller “Dörr-till-dörr” one-stop service, hantera alla tullklareringshandlingar i förväg.

  • Flexibel leverans: Standardstorlekar (0.5-3.0mm tjocklek) hålls i lager för 3-7 dags frakt. Stora beställningar stöder delad leverans för att underlätta kundens kassaflöde.


VII. Jämförelse: 1050 mot. Andra aluminiumlegeringar

Jämförelseobjekt 1050 Aluminium 1060 Aluminium 1100 Aluminium 3003 Aluminium 5052 Aluminium
Typ av legering Hög renhet ($Al ge 99.5\%$) Ultrahög renhet ($Al ge 99.6\%$) Food-Grade Pure Al ($Al ge 99.35\%$) Al-Mn legering Al-Mg legering
Kärnstyrka Bästa värde, utmärkt konduktivitet/duktilitet. Något bättre konduktivitet än 1050. Bästa bearbetbarhet för djupteckning. Bra rostbeständighet & medium styrka. Hög styrka & utmärkt havsvattenbeständighet.
Draghållfasthet 75-145 MPa 78-150 MPa 95-165 MPa 80-220 MPa 190-260 MPa
Termisk kond. 237 W/(m · k) 239 W/(m · k) 230 W/(m · k) 201 W/(m · k) 125 W/(m · k)
Kostnadsnivå Låg (Kostnadseffektiv) Mellan-Låg (5-8% högre) Låg (Liknande 1050) Medium (15-20% högre) Hög (30-40% högre)
Bästa scenario Termiska delar, förpackning, dekor, packningar. Högprecisionselektronik, kablar. Komplexa djupdragna kokkärl/behållare. Fuktiga miljöer, allmän hårdvara. Marin utrustning, höghållfasta strukturer.

VIII. Praktiska fallstudier

  • Fall 1: SE Asia Cookware Tillverkare

    • Behov: 2.0mm O-tempereringsark för automatiserad stämpling.

    • Resultat: Använder primäraluminium ($Al ge 99.6\%$), vi uppnådde $38\%$ förlängning (överskrider standarden $35\%$). Genomgångsfrekvens för stämpling har uppnåtts $99.9\%$ utan att spricka.

  • Fall 2: European Electronics Heatsink Project

    • Behov: 3.0mm H16 plåt med planhet $\de 0.2$mm/m.

    • Resultat: Värmeavledning förbättras med $18\%$ jämfört med standardlegeringar. Yta Ra $\le 0.5\mu$m säkerställd $99.5\%$ termisk dyna kontakt.

  • Fall 3: Amerikansk inredningsfirma

    • Behov: 1.5mm H14 plåt för stora paneler.

    • Resultat: Enhetlig färg ( $\Delta E \le 1.5$) efter anodisering. Används framgångsrikt i lyxhotell och gallerior.


IX. Vanliga frågor (F&En)

  1. Varför 1050 för elektronik? Hög renhet säkerställer $237$ W/(m · k) värmeledningsförmåga och utmärkt EMI-skärmning med noll magnetisk interferens.

  2. Utomhusbruk? Rekommenderas inte för fuktiga/sura utomhusmiljöer (tenderar att svartna). Använda 3003 eller 5052 i stället.

  3. Anpassning & Moq? Vi stöder alla anpassade skärningar. MOQ för standardspecifikationer är 2 ton; anpassade specifikationer 5 ton (förhandlingsbart för långsiktiga partners).

  4. Certifieringar? Vi tillhandahåller COA, FDA, NÅ, RoHS, och SGS rapporterar med varje försändelse för att säkerställa smidig tullklarering.

  5. Hantera olika humör? O: Djupteckning/kokkärl. H14: Grund stämpling/dekor. H18: Strukturella plattor. H24: Allmänna industripackningar.

För prover, citat, eller skräddarsydda lösningar, vänligen kontakta Eco Alum Co., Ltd. Våra chefer kommer att svara inom 24 timme.

Vill du att jag skapar en specifik offertmall eller ett utkast till förfrågningsbrev utifrån denna information?