Wykres serii stopów aluminium: 1xxx do 8xxx Wyjaśniono
Czterocyfrowy numer w specyfikacji aluminium nie jest dowolny. Pierwsza cyfra wskazuje główny pierwiastek stopowy, i dlatego większość tego, co musisz wiedzieć o zachowaniu metalu.
Poznaj serię, a będziesz mógł przyjrzeć się nieznanemu gatunkowi i przewidzieć jego charakter – czy będzie spawany, czy będzie korodować, czy można go poddać obróbce cieplnej, i mniej więcej, jak mocny jest.

System szeregowy w skrócie
| Szereg | Główny pierwiastek stopowy | Możliwość obróbki cieplnej | Odporność na korozję | Typowa siła |
| 1xxx | Brak — ≥99% aluminium | NIE | Doskonały | Niski |
| 2xxx | Miedź | Tak | Słaby | Bardzo wysoki |
| 3xxx | Mangan | NIE | Dobry | Niski-średni |
| 4xxx | Krzem | Niektóre | Dobry | Średni |
| 5xxx | Magnez | NIE | Doskonały | Średni |
| 6xxx | Magnez + krzem | Tak | Dobry | Średnio-wysoki |
| 7xxx | Cynk | Tak | Sprawiedliwy | Bardzo wysoki |
| 8xxx | Inny (często Fe, Li, lub specyficzne dla folii) | Różnie | Różnie | Różnie |
1xxx — czyste aluminium w handlu
Kompozycja: ≥99,00% aluminium, bez celowego, większego dodatku stopowego.
| Stopień | Czystość | Charakter |
| 1050 | ≥99,50% | Doskonała odkształcalność i przewodność; miękki |
| 1060 | ≥99,60% | Nieco czystszy; doskonała przewodność |
| 1070 | ≥99,70% | Wysoka czystość |
| 1100 | ≥99,00% | Nieco silniejszy (drobne Cu), doskonała urabialność |
| 1145 | ≥99,45% | Klasy folii |
| 1235 | ≥99,35% | Opakowania foliowe i elastyczne |
Charakter: miękki, niezwykle formowalny, doskonała przewodność elektryczna i cieplna, Doskonała odporność na korozję, nie nadaje się do obróbki cieplnej, niska siła.
Używany do: folia i opakowanie, Sprzęt chemiczny, przewody elektryczne i szyny zbiorcze, wymienniki ciepła, naczynia kuchenne głęboko tłoczone, aplikacje odblaskowe i dekoracyjne, folia kolektora prądu akumulatora.
Wybierz 1xxx kiedy potrzebujesz przewodności, maksymalna formowalność, lub odporność na korozję, a siła nie jest priorytetem.
2xxx — miedź
Kompozycja: miedź jako główny dodatek (zazwyczaj 3–6%).
| Stopień | Notatka |
| 2024 | Klasyczny stop lotniczy; wysoka wytrzymałość, dobra odporność na zmęczenie |
| 2011 | Swobodna obróbka |
| 2014 / 2017 | Odkuwki o dużej wytrzymałości i konstrukcyjne |
Charakter: nadające się do obróbki cieplnej, bardzo wysoka wytrzymałość, dobre właściwości zmęczeniowe — ale słaba odporność na korozję i ogólnie słaba spawalność. Zwykle platerowane lub malowane dla ochrony.
Używany do: konstrukcje lotnicze, odkuwki lotnicze, części obrabiane o wysokiej wytrzymałości, sprzęt wojskowy.
Zastrzeżenie: generalnie należy unikać w środowisku morskim i konstrukcjach spawanych. Również słabo anoduje – nie nadaje się do anodowania dekoracyjnego.
3xxx – mangan
Kompozycja: mangan jako główny dodatek (zazwyczaj 1,0–1,5%).
| Stopień | Notatka |
| 3003 | Stop 3xxx ogólnego przeznaczenia |
| 3004 | Wyższa wytrzymałość; korpusy puszek po napojach |
| 3105 | Produkty budowlane, zadaszenie, bocznica |
Charakter: nie nadaje się do obróbki cieplnej, umiarkowana siła (mniej więcej 20% silniejszy niż 1xxx), doskonała odkształcalność i spawalność, dobra odporność na korozję.
Używany do: Przybory kuchenne, puszki po napojach, wymienniki ciepła, pokrycie dachowe i elewacja, Sprzęt chemiczny, Ogólna praca blachy.
4xxx — krzem
Kompozycja: krzem jako główny dodatek.
Charakter: obniża temperaturę topnienia, poprawia płynność. Stosowany głównie jako wypełniacz do spawania i lutowania a nie jako produkt kuty. Niektóre gatunki 4xxx można poddać obróbce cieplnej; 4Wypełniacze xxx są używane z metalem nieszlachetnym 6xxx.
Używany do: drut spawalniczy i wypełniacz lutowniczy (4043, 4047), niektóre tłoki i zastosowania odporne na zużycie.
5xxx – magnez
Kompozycja: magnez jako główny dodatek (zazwyczaj 0,5–5,5%).
| Stopień | Magnez | Notatka |
| 5005 | 0.5–1,1% | Architektoniczny stop do anodowania |
| 5052 | 2.2–2,8% | Ogólny stop metali morskich i blach |
| 5083 | 4.0–4,9% | Strukturalny morski; najwyższa siła |
| 5086 | 3.5–4,5% | Zbiorniki morskie i ciśnieniowe |
| 5754 | 2.6–3,6% | Motoryzacja i ogólna |
| 5182 | 4.0–5,0% | Puszka po napojach się kończy |
Charakter: nie nadaje się do obróbki cieplnej, średnia do wysokiej wytrzymałości w wyniku wzmocnienia w roztworze stałym, doskonała odporność na korozję, w tym morską, doskonała spawalność, dobra odkształcalność w łagodniejszych stanach.
Używany do: konstrukcje morskie i budowa łodzi, nadwozia pojazdów, zbiorniki ciśnieniowe, zastosowania kriogeniczne, panele architektoniczne, oznakowanie, Naczynia kuchenne, może się kończy.
Wybierz 5xxx kiedy potrzebujesz odporności na korozję i spawalności. Jest to seria morsko-transportowa.
6xxx — magnez i krzem
Kompozycja: magnez i krzem, tworząc Mg₂Si, co sprawia, że seria nadaje się do obróbki cieplnej.
| Stopień | Notatka |
| 6061 | Stop konstrukcyjny ogólnego przeznaczenia |
| 6063 | Profile architektoniczne; doskonałe anodowanie |
| 6082 | Europejski odpowiednik strukturalny; szeroko stosowany w Europie |
| 6005 / 6005A | Wytłoczki konstrukcyjne |
Charakter: nadające się do obróbki cieplnej (T6 jest częstym stanem), o średniej i wysokiej wytrzymałości, dobra odporność na korozję, Dobra maszyna, Dobra spawalność (chociaż wytrzymałość spada w strefie spawania), doskonała wytłaczalność.
Używany do: profile konstrukcyjne i profile, ramy architektoniczne i ściany osłonowe, Komponenty samochodowe, ramy rowerowe, części obrobione, rurociąg, armatura morska.
Wybierz 6xxx kiedy potrzebujesz obróbki cieplnej, obrabialny, wytłaczalny stop konstrukcyjny o dobrych wszechstronnych właściwościach. 6061 jest najczęściej stosowanym stopem aluminium w inżynierii ogólnej.
7xxx — cynk
Kompozycja: cynk jako główny dodatek, często z magnezem i miedzią.
| Stopień | Notatka |
| 7075 | Najwyższej wytrzymałości zwykły stop aluminium; lotniczy |
| 7005 | Spawalne, stosowane w ramach rowerów i motocykli |
| 7050 / 7150 | Płyty i odkuwki lotnicze |
Charakter: nadające się do obróbki cieplnej, najwyższa wytrzymałość dostępna w przypadku kutego aluminium, ale dość słaba odporność na korozję i ogólnie słaba spawalność (z wyjątkami np 7005).
Używany do: konstrukcje lotnicze, komponenty lotnicze i kosmiczne podlegające dużym naprężeniom, wysokiej jakości artykuły sportowe, zastosowania wojskowe.
Zastrzeżenie: podatny na pękanie korozyjne naprężeniowe w niektórych stanach; słabo anoduje; generalnie nie jest wybierany do służby morskiej.

8xxx — inne elementy
Seria obejmująca wszystkie stopy, nieuwzględniona gdzie indziej. W folii, stopnie 8xxx należą do najważniejszych na świecie.
| Stopień | Charakter | Używać |
| 8011 | Al-Fe-Si | Stop folii opakowaniowej wołu roboczego – folia gospodarcza, folia pojemnikowa, Pokrywy farmaceutyczne PTP, kapsle do butelek |
| 8021 | Al-Fe-Si, bardzo niski poziom Si | Folia farmaceutyczna formowana na zimno, laminaty wysokobarierowe |
| 8079 | Al-Fe-Si, niski Si/Mn | Wysokobarierowa folia spożywcza i farmaceutyczna, laminaty cienkowarstwowe |
| 8006 | Al-Fe-Mn | Folia pojemnikowa i opakowaniowa |
| 8090 / 8xxx Stopnie Li | Aluminiowo-litowy | Lotnictwo, niska gęstość |
Kluczową różnicą w gatunkach folii 8xxx jest czystość mniejszych pierwiastków. 8011 pozwala na więcej krzemu i manganu, czyniąc go silniejszym i tańszym. 8021 I 8079 ograniczyć je, zapewniając lepszą ciągliwość, mniej dziur i lepsza bariera – dlatego stosuje się je do formowania na zimno i zastosowań o wysokiej barierowości.
Czytanie oznaczeń temperamentu
Przyrostek po ocenie opisuje stan leczenia:
| Przyrostek | Oznaczający |
| F | Jak sfabrykowane |
| O | Wyżarzone - najmiększe, maksymalna formowalność |
| H | Szczep utwardzany (z drugą cyfrą oznaczającą stopień, a czasem trzeci dla stabilizacji) |
| H1x | Tylko utwardzane przez odkształcenie |
| H2x | Utwardzane przez zgniot i częściowo wyżarzane |
| H3x | Utwardzony i ustabilizowany |
| H12 / H14 / H16 / H18 | Kwartał / połowa / trzy czwarte / całkowicie twardy |
| H32 / H34 | Odkształcenie wzmocnione i ustabilizowane — morskie temperamenty |
| T | Obrobione termicznie (poddane obróbce cieplnej) |
| T4 | Obrobione roztworem i naturalnie starzone |
| T5 | Chłodzony przed formowaniem i sztucznie starzony |
| T6 | Obrobione roztworem i sztucznie starzone – wytrzymałość szczytowa |
| T651 | T6 plus odprężanie poprzez rozciąganie |
Praktyczna uwaga: dla stopów nieobrabialnych cieplnie (1xxx, 3xxx, 5xxx) zobaczysz tylko temperamenty O i H. Do stopów do ulepszania cieplnego (2xxx, 6xxx, 7xxx) zobaczysz temperament T.
Szybki przewodnik wyboru
| Jeśli potrzebujesz… | Szereg | Typowy stopień |
| Maksymalna odkształcalność lub przewodność | 1xxx | 1050, 1060 |
| Folia opakowaniowa, ogólnego przeznaczenia | 8xxx | 8011 |
| Folia wysokobarierowa lub formowana na zimno | 8xxx | 8079, 8021 |
| Ogólna blacha, umiarkowana siła | 3xxx | 3003 |
| Odporność na korozję morską | 5xxx | 5052 |
| Strukturalny morski | 5xxx | 5083 |
| Ogólne strukturalne, obrabialny | 6xxx | 6061 |
| Wytłoczka architektoniczna, anodowanie | 6xxx | 6063 |
| Maksymalna siła | 7xxx | 7075 |
| Struktura lotnicza | 2xxx / 7xxx | 2024, 7075 |
Często zadawane pytania
Co oznacza pierwsza cyfra gatunku aluminium? Główny pierwiastek stopowy: 1 = czysty, 2 = miedź, 3 = mangan, 4 = krzem, 5 = magnez, 6 = magnez + krzem, 7 = cynk, 8 = inne.
Która seria aluminium jest najsilniejsza? 7xxx (cynk), prowadzony przez 7075, zapewnia najwyższą wytrzymałość w przypadku kutego aluminium. 2xxx (miedź) jest również bardzo silny.
Która seria ma najlepszą odporność na korozję? 1xxx i 5xxx. 5xxx (zwłaszcza 5052, 5083, 5086) łączy w sobie odporność na korozję z użyteczną wytrzymałością, dlatego dominuje w pracach morskich.
Czy każde aluminium można poddać obróbce cieplnej?? NIE. 2xxx, 6xxx i 7xxx można poddać obróbce cieplnej. 1xxx, 3xxx i 4xxx nie są — zyskują siłę jedynie poprzez hartowanie (H. temperuje).
Jaka jest różnica pomiędzy 6061 I 6063? 6061 jest ogólnym stopem konstrukcyjnym o wyższej wytrzymałości i lepszej obrabialności. 6063 to architektoniczny stop wytłaczany o lepszym wykończeniu powierzchni i doskonałej reakcji na anodowanie.
Dlaczego 8011, 8021 I 8079 wszystko użyte do folii? Wszystkie są stopami Al-Fe-Si, ale różnią się stopniem ograniczenia mniejszych elementów. 8011 pozwala na więcej krzemu i manganu – jest silniejszy, tańsze. 8021 I 8079 są czystsze – bardziej plastyczne, mniej dziurek, lepsza bariera.
Co oznacza T6? Obrobione cieplnie w kąpieli, a następnie sztucznie starzone do maksymalnej wytrzymałości. Dotyczy wyłącznie stopów poddawanych obróbce cieplnej.
Jaki stop wybrać do spawania? 5xxx (5052, 5083) spawa najlepiej i zachowuje wytrzymałość po spawaniu. 6xxx spawa się zadowalająco, ale traci wytrzymałość w strefie wpływu ciepła. 2xxx i 7xxx są ogólnie słabe.
Nie jestem pewien, jakiej serii potrzebujesz?
Wyślij nam swoją aplikację, środowisko, metoda produkcji i wymagania dotyczące wytrzymałości. Polecimy serię i gatunek – i poinformujemy Cię, czy tańszy stop wykona to zadanie.
