Zalety techniczne materiałów z folii aluminiowej w opakowaniach ogniw akumulatorowych
Napędzany szybkim rozwojem nowego przemysłu energetycznego, popyt na baterie litowe stale rośnie. Opakowanie ogniw akumulatorowych odgrywa decydującą rolę w określaniu żywotności akumulatorów, gęstość energii, i bezpieczeństwo. Ze względu na swoją charakterystyczną fizyczność, chemiczny, i charakterystyki kompatybilności procesu, Folia aluminiowa stała się głównym materiałem opakowaniowym. W oparciu o standardy, dane, i przypadki aplikacyjne, artykuł ten systematycznie wyjaśnia właściwości i zalety procesowe folii aluminiowej, dostarczanie wartości referencyjnej dla praktyków z branży i klientów.

I. Kontekst branżowy i wymagania materiałowe dotyczące opakowań ogniw akumulatorowych
1.1 Podstawowe funkcje pakowania ogniw i trendy rozwojowe w branży
Podstawowe funkcje pakowania ogniw akumulatorowych obejmują:
- Ochrona fizyczna: odporny na uderzenia, przebicie, i odkształcenia w celu zabezpieczenia elementów wewnętrznych
- Bariera środowiskowa: zapobiegając wnikaniu wilgoci i tlenu, aby uniknąć pogorszenia wydajności
- Uszczelnianie i izolacja: izolowanie obwodów elektrycznych i zapobieganie zwarciom lub wyciekom elektrolitu
Rozwój baterii litowych zmierza w kierunku wyższej gęstości energii, zwiększone bezpieczeństwo, dłuższy cykl życia, i lekka konstrukcja. Elektronika użytkowa kładzie nacisk na ultracienkie i nieregularne kształty, akumulatory zasilające priorytetowo traktują redundancję bezpieczeństwa, i akumulatory do magazynowania energii skupiają się na długoterminowej stabilności i efektywności kosztowej. Tradycyjne materiały mają trudności ze spełnieniem tych zróżnicowanych wymagań.
Folia aluminiowa i folie aluminiowo-plastikowe, ze względu na ich lekkość, wysoka wydajność barierowa, i elastyczność przetwarzania, stały się preferowanymi materiałami do produkcji akumulatorów kieszeniowych i ostrzowych, przy stale rosnącej penetracji rynku.
1.2 Podstawowe wymagania eksploatacyjne dotyczące materiałów opakowaniowych do ogniw
Kluczowe wymagania dotyczące wydajności materiałów opakowaniowych obejmują:
- Wysoka wydajność barierowa:
- Szybkość przenikania pary wodnej (WVTR) ≤ 0.01 g/m²·dzień
- Szybkość transmisji tlenu (OTR) ≤ 0.005 cm³/m²·dzień
- Właściwości mechaniczne: wysoka wytrzymałość na rozciąganie, wydłużenie, i odporność na przebicie
- Stabilna wydajność zgrzewania: wytrzymałość zgrzewania ≥ 35 N/15 mm
- Odporność na korozję elektrolitu
- Lekkość i efektywność kosztowa
- Zgodność z przepisami ochrony środowiska takie jak RoHS
1.3 Porównanie głównych materiałów opakowaniowych do ogniw
Obecne materiały opakowaniowe ogniw obejmują obudowy metalowe, folie aluminiowo-plastikowe, i folie z tworzyw sztucznych. Porównanie pokazano w tabeli 1.
| Rodzaj materiału | Podstawowy skład | Wydajność bariery | Wydajność mechaniczna | Poziom lekki | Elastyczność przetwarzania | Odporność na elektrolit | Koszt | Typowe zastosowania |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Obudowa ze stopu aluminium | Stop aluminium | Doskonały | Doskonały (uderzenie, kompresja) | Średni (gęstość 2.7 g/cm3) | Słaby | Średni (wymaga powłoki) | Średnio-wysoki | Pryzmatyczny, komórki cylindryczne |
| Obudowa ze stali nierdzewnej | Stal nierdzewna | Doskonały | Doskonały (wysoka wytrzymałość) | Słaby (gęstość 7.9 g/cm3) | Słaby | Doskonały | Wysoki | Wysokiej klasy akumulatory o dużej mocy i specjalne |
| Folia aluminiowo-plastikowa | Folia aluminiowa + nylon + CPP | Doskonały (blisko metalu) | Dobry (odporność na przebicie, wydłużenie) | Doskonały (50% lżejsze niż obudowy metalowe) | Doskonały | Doskonały | Średni (maleje wraz z lokalizacją) | Pokrowiec i baterie do ostrzy |
| Folia z tworzywa sztucznego | ZWIERZAK DOMOWY, CPP | Słaby | Umiarkowany | Doskonały | Doskonały | Umiarkowany | Niski | Ogniwa konsumenckie z niższej półki |

Kluczowy wniosek:
Folia aluminiowo-plastikowa, z folią aluminiową jako rdzeniową warstwą barierową, zapewnia zrównoważoną optymalizację kluczowych wskaźników wydajności, dzięki czemu doskonale nadaje się do akumulatorów kieszeniowych i ostrzowych. Wydajność folii aluminiowej bezpośrednio determinuje jakość opakowania i musi być głównym czynnikiem branym pod uwagę przy wyborze materiału.
II. Podstawowa charakterystyka folii aluminiowej do pakowania ogniw akumulatorowych
Folia aluminiowa stosowana do pakowania ogniw obejmuje przede wszystkim folię aluminiową o wysokiej czystości (1050, 1060 szereg) i folię ze stopu aluminium (3003 szereg). Poprzez specjalistyczne procesy walcowania i obróbki powierzchni, materiały te zapewniają krytyczne wsparcie dla wydajności pakowania ogniw.
2.1 Podstawowe właściwości folii aluminiowej
2.1.1 Właściwości fizyczne
- Lekki: gęstość 2.7 g/cm3 (jedną trzecią tego, co w przypadku stali nierdzewnej), poprawę gęstości energii
- Wysoka plastyczność: wydłużenie 8–20%, rolowane do ≤ 5 um, Nadaje się do głębokiego rysunku
- Dobra przewodność cieplna: 237 Z/(m·K), zwiększając stabilność termiczną
2.1.2 Właściwości chemiczne
- Naturalnie tworzy w temperaturze pokojowej gęstą warstwę tlenku Al₂O₃ o grubości 2–5 nm, oferując wewnętrzną odporność na utlenianie i korozję
- Bezchromowa pasywacja cyrkonu lub tytanu dodatkowo zwiększa stabilność tlenków i odporność na elektrolity
2.1.3 Właściwości mechaniczne
Wydajność mechaniczną można precyzyjnie kontrolować poprzez procesy stopowania i walcowania.
| Stopień stopu | Główne elementy stopowe | Wytrzymałość na rozciąganie (MPa) | Wydłużenie (%) | Kluczowe zalety | Typowe zastosowania |
|---|---|---|---|---|---|
| 1050 | Al ≥ 99.5% | 70–130 | 5–20 | Doskonała ciągliwość, odporność na korozję | Standardowe ogniwa konsumenckie |
| 1060 | Al ≥ 99.6% | 70–180 | 8–20 | Wysoka czystość, doskonała przetwarzalność | Wysokiej klasy ogniwa konsumenckie i etui |
| 3003 | Mn 1,0–1,5% | 110–230 | 12–20 | Wysoka wytrzymałość, stabilne formowanie | Baterie zasilające i magazynujące energię |
2.2 Specjalne wymagania procesowe dotyczące pakowania folii aluminiowej
2.2.1 Ultracienkie walcowanie
Typowa grubość waha się w granicach 20–40 µm, podczas gdy produkty z najwyższej półki osiągają ≤ 5 um. Odchylenie grubości jest kontrolowane w zakresie ± 4% (high-end ≤ ±2%).
Przykład: Chalco 0.005 mm folia aluminiowa do folii aluminiowo-plastikowej obsługuje akumulatory półprzewodnikowe o gęstości energii > 500 Wh/kg.
2.2.2 Obróbka powierzchniowa
Obejmuje czyszczenie powierzchni, pasywacja bezchromowa, i nanopowłoki (Al₂O₃, SiO₂), poprawiając odporność na korozję i kompatybilność kleju, jednocześnie zwiększając wydajność bariery ponad 10-krotnie.
2.2.3 Kontrola otworkowa
Według GB/T 3198-2020, folia aluminiowa premium wymaga gęstości otworków ≤ 400 szt./m², podczas gdy produkty z najwyższej półki ≤ 100 szt./m², osiągane dzięki precyzyjnemu walcowaniu i systemom kontroli online.

III. Zalety techniczne folii aluminiowej w procesach produkcji opakowań komórkowych
3.1 Laminowanie folii aluminiowo-plastikowej
Folia aluminiowa wykazuje silną kompatybilność na sucho, termiczny, oraz procesy laminowania sucho-termicznego, osiągnięcie wytrzymałości na odrywanie ≥ 15 N/15 mm w zastosowaniach najwyższej klasy.
3.2 Formowanie głębokiego tłoczenia
Przy wydłużeniu 8–20%, Folia aluminiowa umożliwia tłoczenie na głębokość 5–10 mm bez pękania. Jego gładka powierzchnia (Ra ≤ 0.2 um) zmniejsza tarcie i poprawia wydajność formowania.
3.3 Zgrzewanie na gorąco
Wysoka przewodność cieplna zapewnia równomierne topienie CPP. Wytrzymałość zgrzewania ≥ 35 N/15 mm (aż do 50 N/15 mm), ze stabilną wydajnością przy 155 ± 5°C.
3.4 Cięcie i obróbka krawędzi
Umiarkowana twardość umożliwia cięcie bez zadziorów przy odchyłce wymiarowej ≤ ±0,1 mm, nadaje się do linii zautomatyzowanych pracujących z prędkością 10–15 m/min.
IV. Podstawowe zalety wydajności i walidacja aplikacji
4.1 Wysoka wydajność barierowa
≥ 20 μm folia aluminiowa osiąga WVTR ≤ 0.01 g/m²·dzień i OTR ≤ 0.005 cm³/m²·dzień.
Sprawa: 30 μm folia aluminiowa zachowana ≥ 90% pojemność po 1000 godz. w 85°C/85% RH.
4.2 Mechaniczny margines bezpieczeństwa
Wytrzymałość na rozciąganie do 230 MPa, odporność na przebicie ≥ 300 N, i doskonała wydajność przy upadku, kompresja, oraz testy penetracyjne igłą.
4.3 Lekka zaleta
W porównaniu z obudowami metalowymi, opakowania aluminiowo-plastikowe zmniejszają wagę o 50–70%, poprawa gęstości energii nawet o 10%.
4.4 Odporność na korozję elektrolitu
Bezchromowa pasywowana folia aluminiowa utrzymuje > 90% siła odrywania po 7 dni w temperaturze 60°C, zanurzenie w elektrolicie.
4.5 Efektywność kosztowa
Krajowa folia aluminiowa kosztuje ~3–5 RMB/m², znacznie niższe niż importowane folie aluminiowo-plastikowe, z możliwością recyklingu ≥ 95%.
V. Kontrola jakości i standardy branżowe
5.1 Podstawowe wskaźniki kontroli jakości
| Wskaźnik | Wymóg | Standard | Metoda testowa |
|---|---|---|---|
| Odchylenie grubości | ≤ ±4% (high-end ≤ ±2%) | GB/T 3198-2020 | Laserowy miernik grubości |
| Gęstość otworkowa | ≤ 400 szt./m² (wysokiej klasy ≤ 100 szt./m²) | GB/T 3198-2020 | Obrazowanie w ciemnym polu |
| Jakość powierzchni | Ra ≤ 0.2 um | GB/T 3615-2022 | Pomiar chropowatości |
| Właściwości mechaniczne | Wytrzymałość ≥ 70 MPa, wydłużenie ≥ 8% | GB/T 228.1-2021 | Próba rozciągania |
| Właściwości barierowe | WVTR 0.01 g/m²·dzień | GB/T 1037-2021 | Badanie przepuszczalności |
VI. Przypadki zastosowań i walidacja rynkowa
6.1 Elektronika użytkowa
- Huawei Mate 60 Zawodowiec: 1060 folia aluminiowa, grubość baterii 2.8 mm, gęstość energii 280 Wh/kg
- MacBooka Apple’a: 3003 folia ze stopu aluminium, gęstość energii ≥ 300 Wh/kg
6.2 Baterie mocy
- Bateria ostrza BYD: 3003 folia ze stopu aluminium, gęstość energii 180 Wh/kg, zwiększone bezpieczeństwo
- Bateria CATL Qilin: 8 µm kompozytowa folia aluminiowa, gęstość energii 250 Wh/kg
6.3 Baterie magazynujące energię
- Systemy przechowywania w budynkach mieszkalnych: 1060 folia aluminiowa, cykl życia ≥ 6000 cykle, 15-rok życia

VII. Q&A (Często zadawane pytania)
- Czym różnią się wymagania dotyczące folii w zależności od typu ogniwa??
Ogniwa woreczkowe preferują folię o wysokiej czystości; Ogniwa ostrza wymagają folii stopowej o wyższej wytrzymałości. - Jak grubość folii wpływa na wydajność?
Grubsza folia poprawia właściwości barierowe, ale zmniejsza gęstość energii; rozwiązania kompozytowe równoważą jedno i drugie. - Różnice w folii krajowej i importowanej?
Kluczowe luki tkwią w ultracienkiej precyzji, stabilność otworkowa, i konsystencję powierzchni. - Ryzyko długotrwałego narażenia na elektrolity?
Łagodzone przez pasywację bezchromową i nanopowłoki. - Jak sprawdzić kompatybilność linii produkcyjnej?
Sprawdź laminowanie, zgrzewanie, i wydajność cięcia w testach pilotażowych. - Nowe wymagania wobec akumulatorów półprzewodnikowych?
Ultracienki (≤ 5 um), wyższa bariera, silniejsza kompatybilność interfejsu, i zdolność dostosowania procesu próżniowego.