Aplicare de ștanțare de înaltă puritate a 1050 Placă de aluminiu

Model: 1050 Tablă de aluminiu
Utilizare: Ambalaj alimentar; Conducere electronică a căldurii; Decor arhitectural; Industria generală
Personalizare: Mărime personalizabilă/tratament de suprafață; Cantitate minimă flexibilă de comandă
Certificare: ISO 9001/22000; FDA; AJUNGE; RoHS; SGS (Agenția Internațională de Inspecție)
Caracteristici de bază: Puritate mare; Ductilitate bună; Performanță excelentă la căldură/conducție/electrică; Ușor
Metoda de ambalare: Ambalaje de export nefumigate

Categorie:

Aplicare de ștanțare de înaltă puritate a 1050 Placă de aluminiu

1050 tabla de aluminiu aparține 1000 serie de produse industriale din aluminiu pur de înaltă puritate, cu un continut de aluminiu mai mare de 99.5. Avantajele sale principale includ conductivitate termică și electrică excelentă, ductilitate ultra-înalta, și finisare superioară a suprafeței. Nu conține elemente de întărire de aliere, iar proprietățile sale mecanice sunt controlate numai prin procese de prelucrare la rece și de recoacere. Cu tehnologie de producție matură și costuri controlabile, este ușor de prelucrat prin îndoire, Ștampilare, si anodizare, făcându-l potrivit pentru diverse scenarii de export industrial.

Eco Alum Co., Ltd. s-a specializat în R&D, producție, și exportul global de 1050 foi de aluminiu pt 12 ani. Produsele noastre respectă cu strictețe standardele internaționale precum ASTM, ÎN, și GB, și sunt exportate în peste 50 țări și regiuni din Europa, America, Asia de Sud-Est, și Orientul Mijlociu. Ne potrivim exact cerințele în domenii precum ambalarea alimentelor, conductivitate termică electronică, și decor arhitectural. Informații detaliate despre produse de bază sunt furnizate mai jos:

1050 Placă de aluminiu
1050 Placă de aluminiu

eu. 1050 Tabel de date cu specificații de export din foi de aluminiu

Acest tabel de specificații acoperă scenariile principale de export la nivel mondial, susținând atât CC (Turnare continuă) și DC (Răcire directă) personalizări ale procesului de rulare. Este adaptat pentru tăierea automată, Ștampilare, și transportul transfrontalier pe distanțe lungi. Fiecare lot vine cu un certificat de analiză (COA) și rapoarte de testare de la terți pentru a asigura conformitatea regională.

Articol Interval de parametri Specificații comune Standard de toleranță Standard de execuție Observații
Grosime 0.2mm-20mm (CC: 0.2-4.5mm; DC: 4.5-20mm) 0.5mm, 1.0mm, 1.5mm, 2.0mm, 3.0mm, 5.0mm, 8.0mm, 10mm 0.2-3mm: $\p.m 0.02$mm (Precizie: $\p.m 0.01$mm); 3-10mm: $\p.m 0.05$mm; 10-20mm: $\p.m 0.1$mm ASTM B209, ÎN 485, GB/T. 3880.1 CC are o ductilitate mai bună pentru ștanțare adâncă; DC are o rezistență mai mare pentru piesele structurale.
Lăţime 1000mm-2000mm (Personalizabil 300mm-900mm) 1220mm, 1500mm, 1800mm, 2000mm $\p.m 1$mm (Tăiere cu lungime fixă: $\p.m 0.5$mm) ASTM B209, ÎN 485 Compatibil cu echipamente standard de peste mări; lățimi înguste pentru accesorii mici.
Lungime 2000mm-6000mm (Tăiere cu lungime fixă ​​sau bobine) 2440mm, 3000mm, 4000mm, 6000mm $\p.m 2$mm (Tăiere cu lungime fixă: $\p.m 1$mm) ASTM B209, ÎN 485 Bobinele se potrivesc liniilor continue de ștanțare; lungimile fixe reduc pierderile de resturi.
Temperament O, H12, H14, H16, H18, H24 O (Ștampilare), H14 (Ștampilare superficială/Decor), H18 (Structural), H24 (Industria generală) ÎN 485, ASTM B109 O-temper permite $90^circ$ îndoirea fără crăpare; H24 echilibrează rezistența și lucrabilitatea.
Tratament de suprafață Finisaj de moară, Luminos, De calitate alimentară fără ulei/unsat, Film albastru, Pasivare, Pre-tratament de anodizare Film (Anti-zgarieturi), Fără ulei de calitate alimentară (Ambalare), Pasivare (Antirugina), Pre-tratament de anodizare FDA 21 CFR 175.300, ÎN 16610 Filmul previne zgârieturile de tranzit; anodizarea asigură o culoare uniformă pentru decor.
Planeitatea $\cel 0.5$mm/m (Precizie: $\cel 0.2$mm/m) Regulat: $\cel 0.5$mm/m; De calitate electronică: $\cel 0.2$mm/m ASTM B499 Asigură consistența ștampilării și evită deformarea pentru prelucrare de înaltă precizie.
Ambalare Export paleti din lemn fara fumigatie, folie dintr-o singură foaie, folie rezistentă la umezeală, paznici de colt, fixare verticală 20GP: 25 tone; 40HQ: 50 tone; Greutatea maximă a paletului $\cel 4500$lbs Standard ISTA 3A Amplasarea verticală previne îndoirea; protecție multistrat pentru transportul maritim și feroviar.
Măsurarea de 1050 Placă de aluminiu
Măsurarea de 1050 Placă de aluminiu

II. 1050 Clasificare tablă de aluminiu & Parametrii

Clasificăm 1050 foi de aluminiu în patru tipuri în funcție de utilizare, precizie, iar procesarea trebuie să optimizeze parametrii pentru industriile de peste mări:

  • 1050 Foaie de aluminiu de calitate alimentară

    • Parametrii: Grosime 0,2-3,0 mm; Elongaţie $\ge 35\%$ (O); Dizolvarea metalelor grele $\cel 0.05$mg/dm²; Rugozitate Ra $\fie 0,8mu$m.

    • Suprafaţă: Ulei alimentar fără ulei/mineral; nicio diferență de culoare de oxidare; Conform FDA.

    • Temperament: O, H14.

    • Utilizare tipică: Panouri pentru vase de gătit, cutii de ambalare, căptușeli pentru recipiente pentru alimente, tăvi de copt de uz casnic.

  • 1050 Tablă de aluminiu termoconductivă electronică

    • Parametrii: Grosime 0,5-5,0 mm; Conductivitate termică $\ge 235$W/(m·K); Număr de găuri $\cel 1$/m²; Planeitatea $\cel 0.2$mm/m.

    • Suprafaţă: Degresare de înaltă precizie, pasivare; Ra $\lasă 0,5mu$m pentru lipirea termică cu silicon.

    • Temperament: O, H16.

    • Utilizare tipică: Radiatoare, Baza lampi cu LED, table conductoare pentru instrumente de precizie, Scuturi EMI.

  • 1050 Tabla decorativa din aluminiu

    • Parametrii: Grosime 1,0-5,0 mm; Diferență de culoare $\Delta E le 2.0$; Planeitatea $\cel 0.4$mm/m; Fără crăpare în timpul îndoirii.

    • Suprafaţă: Film albastru, pre-tratament de anodizare, strat de grund; grosimea peliculei de oxid $\ge 10mu$m.

    • Temperament: H14, H24.

    • Utilizare tipică: Panouri arhitecturale, garnitură de mobilier, benzi de tavan, panouri expoziționale, bazele plăcuței de identificare.

  • 1050 Tablă de aluminiu industrială generală

    • Parametrii: Grosime 3,0-20 mm; Rezistență la tracțiune $\ge 105$MPa (H24); Duritate HB $\ge 25$; Suporta tăierea personalizată.

    • Suprafaţă: Finisaj moara, pasivare; teșire a muchiei opțională; antirugina ranforsat.

    • Temperament: H24, H26.

    • Utilizare tipică: Piese schimbătoare de căldură, garnituri industriale, piese de sudura, carcase de echipamente, panouri de control.

Iată Parte 2, care acoperă performanța de bază și domeniile de aplicare.


III. 1050 Performanța miezului din tablă de aluminiu

1050 tabla de aluminiu are la bază aluminiu de înaltă puritate cu impurități strict controlate. Prin recoacere precisă, realizează echilibrul optim de ductilitate, conductivitate termică, și procesabilitate.

Categoria de proprietate
Indicator de performanță
Valoare specifică
Standard de testare
Descrierea avantajului de performanță
Proprietăți chimice
Compoziție chimică (Fracție de masă)
Al: ≥99,50%; Si≤0,25%; Fe≤0,40%; Cu≤0,05%; Mn≤0,05%; Mg≤0,05%; Zn≤0,05%; Alte impurități simple ≤0,03%, impurități totale ≤0,50%
ASTM B209, GB/T. 3880.2
Aluminiul de înaltă puritate asigură o conductivitate termică și electrică excelentă; conținutul scăzut de impurități evită fisurarea prin ștanțare și decolorarea oxidativă, potrivit pentru prelucrare de precizie
Rezistenta la coroziune (Test de pulverizare cu sare)
≥72 ore fără coroziune evidentă (≥120 ore după pasivare)
ASTM B117
Formează în mod natural o peliculă de oxid, rezistent la coroziune în medii uscate; potrivit pentru medii usor umede dupa pasivare, nu pentru medii exterioare foarte corozive
Siguranța de calitate alimentară
Pb<0.02mg/kg, CD<0.01mg/kg, fără migrare a metalelor grele, inodor
FDA 21 CFR 175.300, EC 1935/2004
Poate contacta direct alimentele calde și reci, conform cerințelor globale privind ambalarea alimentelor, fără reziduuri nocive de aditivi
Stabilitate rezistență la temperatură
Temperatura de serviciu pe termen lung: -20℃~100℃, toleranță pe termen scurt ≤150℃, ușor de înmuiat la temperaturi ridicate
ASTM E794
Potrivit pentru condiții de lucru cu temperatură medie, evita scenariile de coacere pe termen lung, ideal pentru medii industriale interioare și cu temperatură normală
Proprietăți fizice
Densitate
2.70g/cm³
ASTM D792
Mai ușor decât oțelul, reduce greutatea produsului finit, îmbunătățește eficiența transportului și a asamblarii, potrivit pentru nevoi ușoare
Conductivitate termică
237W/(m·K) (Temperatura camerei, O temperament)
ASTM D5470
Conductivitatea termică depășește cu mult 3003 şi 5052 aliaje, substrat preferat pentru conducția electronică a căldurii și scenariile de vase de gătit
Conductivitate electrică
≥55% IACS (O temperament), ≥53% IACS (Temperament H18)
ASTM B193
Conductivitate electrică excelentă, potrivit pentru ecranare electromagnetică și scenarii de conducere de precizie a instrumentelor, fără interferențe magnetice
Rugozitatea suprafeței
Finisaj moara: Ra≤1,0μm, Finisaj strălucitor: Ra≤0,8μm, Gradul de precizie: Ra≤0,5μm
ASTM B499
Suprafață netedă și plană, ușor pentru prelucrarea ulterioară, cum ar fi laminarea, Anodizant, si pulverizare, îmbunătățirea texturii produsului
Proprietăți mecanice
Rezistență la tracțiune
O temperament: 75-110MPa
ASTM E8
Rezistență mai mică decât foile din aliaj de aluminiu, dar ductilitate mult superioară; temperaturile diferite se adaptează la diverse nevoi de prelucrare, O temperatură are cea mai bună formabilitate
temperatură H14: 105-145MPa
Temperament H18: ≥135MPa
Temperament H24: 105-145MPa
Elongaţie (A50mm)
O temperament: ≥35%
ASTM E8
Ductilitate excelentă, capabil de ștanțare adâncă și îndoire la 90° fără crăpare, formabilitate mai bună decât cele mai multe foi din aliaj de aluminiu
Temperament H18: ≥1%
ASTM E8
Cea mai mare putere, ductilitate redusă semnificativ, potrivit pentru suporturi structurale fără cerințe de formare

1050 tabla din aliaj de aluminiu
1050 tabla din aliaj de aluminiu

Iv. 1050 Domenii de aplicare a tablei de aluminiu

1. Ambalarea alimentelor & Vase

  • Substraturi pentru vase de gătit: Foi de temperare O (0.5-3,0 mm) sunt folosite pentru tigăile de uz casnic, tăvi de copt, și căptușeli pentru oale. O uniformitate termică ridicată asigură performanța de gătit. Suprafața este fără ulei de calitate alimentară, conform cu FDA și EC 1935/2004 standardele.

  • Ambalarea alimentelor: Foi subțiri (0.2-1,5 mm) sunt folosite pentru bazele de conserve și carcase de containere. Ductilitatea excelentă permite forme complexe fără migrarea metalelor grele.

2. Electric & Electronice

  • Managementul termic: 0.5– Plăci de 5,0 mm utilizate pentru baze cu LED-uri și radiatoare. Conductivitate termică ridicată ($237$ W/m·K) disipă rapid căldura. Tratamentul de pasivare previne oxidarea în mediile electronice.

  • Piese conductoare: Plăci de precizie utilizate pentru ecranarea EMI și plăcile conductoare ale instrumentelor. Rugozitate scăzută a suprafeței (Ra $\lasă 0,5mu$m) asigură $99.5\%$ potrivire de contact cu tampoanele termice.

3. Decoratiune arhitecturala

  • Panouri interioare: 1.0–Placi de 5,0 mm pentru ornamentele mobilei, benzi de tavan, și panouri de perete. Anodizarea asigură culori uniforme (argint, Șampanie, etc.).

  • Semnalizare & Afișări: Folosit pentru plăcuțele de identificare și cadrele de expoziție de ultimă generație. Folia de protecție previne zgârieturile în timpul instalării, menținerea unei texturi premium.

4. Aplicații industriale generale

  • Componente industriale: 3.0– foi de 20,0 mm (Temperament H24) pentru piese schimbătoare de căldură, garnituri, și componentele sudate. Oferă rezistență și eficiență moderată.

  • Carcasi de echipamente: Se imprimă cu ușurință în capacele mașinilor și bazele panoului de control. Suprafețele sunt potrivite pentru vopsire cu pulbere sau serigrafie pentru a îmbunătăți identificarea produsului.

Am înțeles. Voi traduce secțiunile rămase—Profilul Companiei, Transport, Comparaţie, și Studii de caz— asigurarea că tabelele și detaliile tehnice sunt păstrate cu meticulozitate conform textului original chinezesc.


V. Eco Alum Co., Ltd. Profilul Companiei

Eco Alum Co., Ltd. este o întreprindere de înaltă tehnologie care se concentrează pe R&D, producție, și exportul global de foi de aluminiu de înaltă puritate. Cu 12 ani de experiență în 1050 sector, deservim fabrici de ambalare a alimentelor, producatori de electronice, și firme de construcții din întreaga lume 50+ ţări.

Avantajele competitive de bază:

  • Materii prime & Echipamente: Folosim lingouri de aluminiu primar de înaltă puritate ($Al ge 99.7\%$), evitând cu strictețe aluminiul reciclat. Facilitățile noastre includ linii de laminare de precizie importate, cuptoare automate de recoacere (controla $\pm 5^circ$C), şi 10 anodizarea liniilor de pretratare. Capacitate anuală pt 1050 foi este 40,000 tone.

  • Certificare de calitate: ISO 9001, ISO 22000, FDA, AJUNGE, RoHS, și certificat SGS. Laboratorul nostru dispune de spectrometre (precizie $0.01\%$), teste de tracțiune, și camere de pulverizare cu sare. Menținem o rată de defecte mai jos $0.02\%$ și furnizați un COA pentru fiecare lot.

  • R&D & Personalizare: Echipa noastră tehnică de 15 persoane poate personaliza dimensiunile, precizie, si temperamentul. Deținem brevete pentru “Tăiere de precizie” şi “Controlul uniformității anodizării,” rezolvarea punctelor dureroase în ambutisarea adâncă și finisarea suprafeței.

  • Producția verde: Reciclăm peste $98\%$ de deșeuri de aluminiu și utilizează topirea cu emisii scăzute de carbon. Produsele noastre se aliniază cu tendințele globale de mediu și îi ajută pe clienți să treacă prin audituri de sustenabilitate.

  • Servicii de export: Suport multilingv (engleză, spaniolă, arabic) acoperă întregul proces, de la livrarea mostrelor până la documentația vamală (CI, PL, CO, etc.). Rata de recomandă a clienților noștri depășește $90\%$.


The 1050 placa de aluminiu in prezent in productie
The 1050 placa de aluminiu in prezent in productie

VI. Transport & Avantaje logistice

Pentru a proteja textura moale a 1050 aluminiu, oferim ambalaje și logistică de export specializate:

  • Protecție personalizată: “Palet din lemn fără fumigări + folie dintr-o singură foaie + folie rezistentă la umezeală + paznici de colt + fixare verticală.” Foi subțiri ($<1.0$mm) obțineți plăci de suport rigide. Acest lucru reduce ratele de daune la mai jos $0.1\%$.

  • Canale logistice: Parteneriate pe termen lung cu MAERSK, COSCO, DHL, și FedEx. Susținem Sea (20GP/40HQ), Aer (72-livrare oră), și China-Europe Railway Express.

  • Eficiența portului: Situat lângă Tianjin, Qingdao, și porturi Ningbo pentru încărcare rapidă. Oferim “Ușă în Ușă” serviciu unic, gestionarea tuturor dosarelor de vămuire în prealabil.

  • Livrare flexibilă: Dimensiuni standard (0.5-3.0mm grosime) sunt păstrate în stoc pt 3-7 livrare zilnică. Comenzile mari acceptă divizarea expedierii pentru a ușura fluxul de numerar al clienților.


VII. Comparaţie: 1050 vs. Alte aliaje de aluminiu

Element de comparație 1050 Aluminiu 1060 Aluminiu 1100 Aluminiu 3003 Aluminiu 5052 Aluminiu
Tip aliaj De înaltă puritate ($Al ge 99.5\%$) Puritate ultra-înaltă ($Al ge 99.6\%$) Alimentare Pure Al ($Al ge 99.35\%$) Aliaj Al-Mn Aliaj Al-Mg
Forța de bază Cea mai bună valoare, conductivitate/ductilitate excelentă. Conductivitate puțin mai bună decât 1050. Cea mai bună lucrabilitate pentru ambutirea adâncă. Rezistență bună la rugină & rezistență medie. Putere mare & rezistență excelentă la apa de mare.
Rezistență la tracțiune 75-145 MPa 78-150 MPa 95-165 MPa 80-220 MPa 190-260 MPa
Cond. termică. 237 W/(m·K) 239 W/(m·K) 230 W/(m·K) 201 W/(m·K) 125 W/(m·K)
Nivelul costurilor Scăzut (Rentabil) Mijloc-Scăzut (5-8% superior) Scăzut (Similar cu 1050) Mediu (15-20% superior) Ridicat (30-40% superior)
Cel mai bun scenariu Piese termice, ambalaj, decor, garnituri. Electronică de înaltă precizie, cabluri. Vase/recipiente complexe de gătit. Medii umede, hardware general. Echipamente maritime, structuri de înaltă rezistență.

VIII. Studii de caz practice

  • Caz 1: Producător de vase de gătit din Asia de Sud

    • Nevoie: 2.0mm Foaie de temperare O pentru ștanțare automată.

    • Rezultat: Folosind aluminiu primar ($Al ge 99.6\%$), am realizat $38\%$ elongaţie (depășind standardul $35\%$). Rata de promovare a ștampilării a fost atinsă $99.9\%$ fara sa crapa.

  • Caz 2: Proiectul European Electronics Heatsink

    • Nevoie: 3.0mm H16 tabla cu planeitate $\cel 0.2$mm/m.

    • Rezultat: Disiparea căldurii îmbunătățită cu $18\%$ comparativ cu aliajele standard. Suprafața Ra $\lasă 0,5mu$m asigurat $99.5\%$ contactul tamponului termic.

  • Caz 3: Firma americană de decorațiuni interioare

    • Nevoie: 1.5mm H14 tabla pentru panouri mari.

    • Rezultat: Culoare uniformă ( $\Delta E le 1.5$) dupa anodizare. Folosit cu succes în proiecte de hoteluri și mall-uri de lux.


IX. Întrebări frecvente (Q&O)

  1. De ce 1050 pentru electronice? Puritate ridicată asigură $237$ W/(m·K) conductivitate termică și ecranare EMI excelentă cu interferență magnetică zero.

  2. Utilizare în aer liber? Nu este recomandat pentru medii exterioare umede/acide (tinde să se înnegrească). Utilizare 3003 sau 5052 în schimb.

  3. Personalizare & MOQ? Suportăm orice tăietură personalizată. MOQ pentru specificațiile standard este 2 tone; specificații personalizate 5 tone (negociabil pentru partenerii pe termen lung).

  4. Certificari? Oferim COA, FDA, AJUNGE, RoHS, și rapoarte SGS cu fiecare expediere pentru a asigura vămuirea fără probleme.

  5. Manipularea diferitelor temperamente? O: Deep draw/vase de gătit. H14: Ștampilare/decor superficial. H18: Plăci structurale. H24: Garnituri industriale generale.

Pentru mostre, citate, sau soluții personalizate, va rog sa contactati Eco Alum Co., Ltd. Managerii noștri vor răspunde în termen 24 ore.

Doriți să creez un anumit șablon de ofertă sau o schiță de scrisoare de întrebare pe baza acestor informații?